fbpx

Transformacje rynku pracy: czas pracownika

Myślę, że nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że rynek pracy stale się zmienia. Minęły już czasy, kiedy od razu po szkole absolwent zatrudniał się w zakładzie, w którym pracował aż do emerytury. Jest duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, którzy coraz lepiej wiedzą, jak cenni są dla przyszłych pracodawców. W wielu branżach to pracownik dyktuje, na jakich zasadach będzie przebiegała rekrutacja oraz na jakich warunkach ostatecznie dojdzie do zatrudnienia.

Pracodawcy mają świadomość, że aby zachęcić najlepszych specjalistów, muszą zaoferować coś więcej, niż konkurencja. Stąd też firmy prześcigają się w wymyślaniu benefitów pozapłacowych. Dofinansowanie do zajęć sportowych, karty Multisport oraz podobne, prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie na życie – to jest coś, co w dzisiejszych czasach dla pracowników jest oczywiste. Coraz częściej pojawiają się jednak bardziej wyszukane rozwiązania – owocowe czwartki, nieodpłatne śniadania, masaż w miejscu pracy, czy programy dietetyczne na koszt firmy. Cel tych działań jest taki, aby przyciągnąć oraz zatrzymać najlepszych specjalistów.

Specjalizujemy się w rekrutacji w obszarze branży TSL (transport, spedycja, logistyka), dlatego też do niej najczęściej będziemy się odnosić. Na bieżąco śledzimy sytuację na rynku pracy, rozmawiamy z pracodawcami oraz z pracownikami. Z zaciekawieniem obserwujemy Plebiscyt Przyjazny Pracodawca TSL, organizowany przez portal Pracujwlogistyce.pl, Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki Translogistica Poland oraz Translogistica Jobs – Ogólnopolskie Targi Pracy Branży TSL. Dzięki niemu, możemy dowiedzieć się, na podstawie jakich kryteriów pracownicy wybierają najlepsze firmy w branży. Są to informacje, które z powodzeniem mogą wykorzystywać zarówno pracodawcy, którzy prowadzą rekrutację do swoich zespołów, jak i tacy, którym zależy, aby zatrzymać najlepszych pracowników w firmie.

Okazuje się, że istotne są elastyczne godziny pracy, sposób dbania o środowisko pracy, tj. regularne badanie satysfakcji pracowników, tworzenie strefy relaksu i spotkań, regularna wymiana sprzętu (komputer, telefon), ograniczenie procedur. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób w firmie dba się o rozwijanie talentów pracowników, o równe szanse na rozwój oraz awans (szkolenia, konkursy na wyższe stanowiska, dostęp do platform e-learningowych, możliwość dofinansowań do edukacji). Dla pracowników liczą się również motywatory pozapłacowe, możliwość wzięcia urlopu w wybranym przez siebie terminie oraz wsparcie ze strony firmy w rozwijaniu pasji.

Kolejnym źródłem, z którego wiele możemy dowiedzieć się o kondycji rynku pracy oraz o preferencjach pracowników, jest Raport Płacowy, corocznie przygotowywany przez firmę Hays Poland Sp. z o.o. Skupiając się na danych dotyczących branży logistycznej, nie trudno zauważyć, jak ogromne jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

W 2020 roku 82% firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Przy tym aż 84% firm spodziewa się trudności związanych z pozyskaniem odpowiednich pracowników. W związku z digitalizacją oraz postępującą automatyzacją, pracodawcy będą zwracali uwagę na kompetencje w zakresie IT. Nie bez znaczenia są również kompetencje miękkie, takie jak zdolność porozumienia się z zespołem, kreatywność, umiejętność wyciągania wniosków. Jeżeli chodzi o drugą stronę, czyli o pracowników, aż 48% z nich rozważa zmiany zawodowe w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Pracownicy dużą wagę przykładają do możliwości pracy elastycznej – ruchome godziny, home office itd. Pozwala to zachować niezbędną równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym (work-life balance). Zależy im oczywiście również na atrakcyjnym wynagrodzeniu, stabilności zatrudnienia, dogodnej lokalizacji, interesujących projektach oraz możliwości rozwoju kariery. Co ciekawe, pracowników cechuje duży optymizm. Wierzą w swoje umiejętności, są przekonani, że jeśli zdecydują się na zmianę pracy, to bez problemu ją znajdą. Z większym dystansem podchodzą do tego pracodawcy, którzy mają świadomość, z jakimi problemami przyjdzie im się zmierzyć. Zarówno jednej, jak i drugiej stronie, życzymy dobrych wyborów rekrutacyjnych.

Dodaj komentarz