fbpx

CV – na co zwrócić uwagę?

Wydaje się, że napisanie dobrego CV to prosta sprawa. Przeglądając dziesiątki aplikacji dziennie, dochodzimy do wniosku, że niekoniecznie tak jest. Warto zadbać o to, żeby nasze CV robiło dobre wrażenie, ponieważ jest to pierwszy krok do pracy marzeń. 

Jakie powinno być dobre CV?

Założenie jest proste – CV powinno dostarczyć pracodawcy niezbędnych informacji o kandydacie, eksponować najważniejsze elementy z punktu widzenia stanowiska, na jakie aplikował, a przy tym mieć atrakcyjną szatę graficzną, która zachęci do czytania. Pamiętaj, że rekruter dostaje mnóstwo aplikacji, dlatego warto zadbać o to, aby Twoje CV się wyróżniło. Powinieneś przez CV zainteresować rekrutera. Przygotuj je konkretnie pod daną firmę. Podkreśl to, co może się przydać na stanowisku, na które aplikujemy. Niech pracodawca zobaczy, że jesteś tym kandydatem, którego szuka. 

Co powinno się znaleźć w CV?

W każdym CV, poza imieniem i nazwiskiem, musi znaleźć się kontakt do Ciebie – numer telefonu, adres mailowy. Pamiętaj, aby dodać kontakt prywatny, a nie służbowy, z którego korzystamy w obecnej firmie. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności. Ważne jest również wpisanie interesującej nas lokalizacji. Rekruterzy przeważnie równocześnie prowadzą kilka projektów, często na różne lokalizacje. Dobrze, jeśli od razu po otworzeniu CV, będą wiedzieli, w jakim mieście chcesz pracować. Kwestia zdjęcia w CV jest dość dyskusyjna. Pracodawca nie powinien wymagać od Ciebie dodania fotografii, ale zrozumiałe jest, że są zawody, w których wygląd ma znaczenie (hostessa, modelka itd.). Jeżeli już decydujesz się dodać zdjęcie, zadbaj o to, aby było ono odpowiednie. Oczywiście nie musi być to fotografia z dowodu, czy legitymacji studenckiej, ale ważne jest, żeby przyszły pracodawca od razu wiedział, że ma do czynienia z profesjonalistą. Myślę, że nikogo nie musimy przekonywać, że zdjęcia z wakacji, w kostiumie kąpielowym i okularach przeciwsłonecznych, odpadają. W każdym CV musi znaleźć się informacja o naszym wykształceniu. 

Jak opisać wykształcenie i doświadczenie w CV?

Nie ma potrzeby, aby wypisywać wszystko, zaczynając od przedszkola. Jeżeli masz wykształcenie wyższe, wystarczy wspomnieć o studiach inżynierskich, licencjackich czy magisterskich. Warto dodać też informację o studiach podyplomowych, zwłaszcza jeśli w jakikolwiek sposób wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj przy tym o chronologii. Kolejnym ważnym elementem każdego CV jest doświadczenie zawodowe. Wypisz nazwy firm, daty, obejmowane przez Ciebie stanowiska, a także zakres obowiązków. Tutaj również pamiętajmy o chronologii, zaczynając od aktualnego doświadczenia. Każdy z nas może pochwalić się licznymi umiejętnościami. W CV warto wspomnieć o tych, które mogą być przydatne na stanowisku, na które aplikujesz. 

Języki, kursy, zainteresowania – co warto umieścić w CV?

Jeśli znasz języki obce, najlepiej określić poziom zaawansowania przy pomocy Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Ułatwi to pracę rekruterowi i pozwoli uniknąć domysłów, czy średnia znajomość angielskiego umożliwia kandydatowi w miarę swobodną komunikację, czy raczej nie. W CV warto również pochwalić się przebytymi szkoleniami, kursami, uzyskanymi certyfikatami. Szczególnie jeśli jest to przydatne z punktu widzenia danego stanowiska. Jeżeli masz jakieś oryginalne zainteresowania, które nas wyróżniają, śmiało możemy wpisać je do CV. Może przedstawiciel firmy, z którym przyjdzie Ci rozmawiać, ma podobne hobby i akurat na to zwróci uwagę? Jeśli jednak chcesz wpisać w zainteresowaniach „czytanie książek”, „sport”, „filmy”, to lepiej pomińmy ten punkt. Ostatnią ważną rzeczą, o której musisz pamiętać przed wysłaniem CV, jest dodanie odpowiedniej klauzuli. Pamiętaj, że często dany pracodawca określa, jak dokładnie ma wyglądać akceptowana przez niego klauzula. W takiej sytuacji należy się dostosować, aby Twoja kandydatura była brana pod uwagę w procesie rekrutacji.

Masz problem z napisaniem CV? Nie wiesz, czy zrobiłeś to dobrze? Napisz do nas, chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz